Konstnärliga elever vann signerad biografi

Den 26:e till 29:e september hölls årets bokmässa i Göteborg och som vanligt var Svenska mässan fullsmockad av såväl författare på besök som nytryckta bokomslag. Nytt för i år var tävlingen ”Teckna din drömhäst och vinn ett signerat ex av Peder Fredricsons nya bok”. En tävling som arrangerades av bokförlaget Max Ström. Tio lyckliga vinnare skulle utses och hela fyra elever från Sveriges Ridgymnasium i Varberg knep varsitt exemplar. - Det känns jättekul! Jag är grymt stolt över att Peder valde ut just min häst, säger Isabell Rolycke som vann ett exemplar.

De var verkligen helt fantastiska
Tre klasser på Sveriges Ridgymnasium i Varberg var med och deltog i tävlingen och sammanlagt blev det 58 stycken bidrag. Läraren Annelie Adamsdotter åkte sedan in till Göteborg och satte upp bidragen i Max Ströms monter.
- Personalen på plats blev väldigt exalterade över alla våra teckningar. Vi fyllde ut deras monter rätt ordentligt, säger Annelie.
Att flera elever skulle vinna var ingen överraskning för Annelie.
- Jag har ju sett alla 58 teckningar och de var verkligen helt fantastiska. Vissa var väldigt konstnärliga som en elev som målade en mytologisk varelse där hon kombinerade häst och grip. Andra hästar var verklighetstrogna med en fantastisk detaljrikedom.


Inspirerades av sina hästar

Alla fyra elever som vann pris går i SRG18 och samtliga har redan börjat läsa Peders biografi.
- Boken är  väldigt intressant. Det är spännande att läsa ”behind the scenes” om en så stor framgång, säger Isabell.
Vinnaren Ebba Konradsson, instämmer.
- Jag har läst de första tio, femton sidorna och den är jättebra.
Hur tänkte ni då när ni ritade era drömhästar?
- Jag tog inspiration från min egen häst, Sigge, som verkligen är min drömhäst. För mig spelar utseendet inte så stor roll egentligen utan det handlar om kontakten mellan häst och ryttare, men det är ju såklart svårt att måla. Därför skrev jag också en liten kommentar bredvid min häst, säger Ebba.
- Och jag tänkte att det skulle vara en tävlingshäst i dressyr då jag är dressyrryttare, säger Isabell Rolycke.
De andra två vinnarna heter Es Blomstrand och Vilma Numason.

Varbergselevernas bidrag:

Es Blomstrand

Ebba Konradsson

Isabell Rolycke

Vilma Numason

FLER NYHETER

Fina framgångar i finalerna för Ung SWB Cup
Fina framgångar i finalerna för Ung SWB Cup

En tävling full av hästkunskap under en hel dag.

Läs mer »

SRG Svedala – En skola som genomsyras av kvalitet, delaktighet och glädje
SRG Svedala – En skola som genomsyras av kvalitet, delaktighet och glädje

Det är en helt vanlig dag på Sveriges Ridgymnasium i Svedala.

Läs mer »

Svedala - SRG satsar och bygger ut
Svedala - SRG satsar och bygger ut

Vi satsar större på vår anläggning Bökebergs Gård & Arena och planerar att ta emot fler elever med p...

Läs mer »

Blivande lärare i skolbänken
Blivande lärare i skolbänken

2012 visade en doktorsavhandling vid Luleå tekniska universitet att kvinnor som jobbar i stall utvec...

Läs mer »