Konstnärliga elever vann signerad biografi

Den 26:e till 29:e september hölls årets bokmässa i Göteborg och som vanligt var Svenska mässan fullsmockad av såväl författare på besök som nytryckta bokomslag. Nytt för i år var tävlingen ”Teckna din drömhäst och vinn ett signerat ex av Peder Fredricsons nya bok”. En tävling som arrangerades av bokförlaget Max Ström. Tio lyckliga vinnare skulle utses och hela fyra elever från Sveriges Ridgymnasium i Varberg knep varsitt exemplar. - Det känns jättekul! Jag är grymt stolt över att Peder valde ut just min häst, säger Isabell Rolycke som vann ett exemplar.

De var verkligen helt fantastiska
Tre klasser på Sveriges Ridgymnasium i Varberg var med och deltog i tävlingen och sammanlagt blev det 58 stycken bidrag. Läraren Annelie Adamsdotter åkte sedan in till Göteborg och satte upp bidragen i Max Ströms monter.
- Personalen på plats blev väldigt exalterade över alla våra teckningar. Vi fyllde ut deras monter rätt ordentligt, säger Annelie.
Att flera elever skulle vinna var ingen överraskning för Annelie.
- Jag har ju sett alla 58 teckningar och de var verkligen helt fantastiska. Vissa var väldigt konstnärliga som en elev som målade en mytologisk varelse där hon kombinerade häst och grip. Andra hästar var verklighetstrogna med en fantastisk detaljrikedom.


Inspirerades av sina hästar

Alla fyra elever som vann pris går i SRG18 och samtliga har redan börjat läsa Peders biografi.
- Boken är  väldigt intressant. Det är spännande att läsa ”behind the scenes” om en så stor framgång, säger Isabell.
Vinnaren Ebba Konradsson, instämmer.
- Jag har läst de första tio, femton sidorna och den är jättebra.
Hur tänkte ni då när ni ritade era drömhästar?
- Jag tog inspiration från min egen häst, Sigge, som verkligen är min drömhäst. För mig spelar utseendet inte så stor roll egentligen utan det handlar om kontakten mellan häst och ryttare, men det är ju såklart svårt att måla. Därför skrev jag också en liten kommentar bredvid min häst, säger Ebba.
- Och jag tänkte att det skulle vara en tävlingshäst i dressyr då jag är dressyrryttare, säger Isabell Rolycke.
De andra två vinnarna heter Es Blomstrand och Vilma Numason.

Varbergselevernas bidrag:

Es Blomstrand

Ebba Konradsson

Isabell Rolycke

Vilma Numason

FLER NYHETER

ELEVBOENDE VID YDDINGESJÖN!
ELEVBOENDE VID YDDINGESJÖN!

Bökeberg: Till höstterminen -20 erbjuder vi möjlighet för elever att bo på Yddinge Strand som ligger...

Läs mer »

SRG Student 2020
SRG Student 2020

På grund av de rådande omständigheterna har SRG avvaktat så länge som möjligt att ta beslut angående...

Läs mer »

Öppet hus- live webinar för alla SRG skolor
Öppet hus- live webinar för alla SRG skolor

Här hittar du inspelade live webinar, från maj 2020, för SRG Flyinge, Lund, SRG Svedala, Bökeberg, S...

Läs mer »

Tävling! SRG Quiz
Tävling! SRG Quiz

Tävling främst för dig mellan 14 och 19 år.

Läs mer »