Nina & Svante – inspirerande tränare på SRG

Nina Sturessson och Svante Johansson har varit med och undervisat på SRG sedan starten 2005 - förutom några korta uppehåll för barn och tävlingar.

Nina är anställd som tränare för Varbergs NIU-elever, Svante är gästtränare i hoppning på flera av SRG:s skolor. Vid sidan om tränarjobbet på skolan driver de ett hästföretag på gården i Grimeton utanför Varberg med ca 20 hästar där både hästar och elever utbildas.

Helhetstänket är det viktigaste
-Vi kompletterar varandra och hjälps åt mycket i ridningen hemma på gården, säger tränarparet. Vår styrka är att vi har en bra helhetssyn på hästar och vet att de måste må bra och vara glada för att vilja prestera. Grundridningen är superviktig! Vi vill att våra elever lär sig rätt från början för att sedan kunna klättra i klasserna. Det är även viktigt att hästarna tränas på ett omväxlande sätt och med en tydlig plan.

 
Vad är det bästa med ert arbete?
- Allt! Hästarna, ungdomarna och alla arbetskamrater. Att inspirera ungdomar att hålla på med en sport som vi gillar. Undervisningen går inte bara ut på att hoppa över hinder eller rida en rörelse ur ett dressyrprogram utan vi lär också ut att vara ödmjuk inför sin häst.

Vad är viktigt att tänka på när man tränar ungdomar?
-Jag tror det handlar mycket om hur man bemöter varandra, säger Nina. Har jag en dålig dag, så talar jag om det för mina elever, eller tvärtom. Jag respekterar att alla kanske inte är på sitt soligaste humör varje dag. Jag tycker om mina elever, de ger mig positiv energi.  

-Att komma till SRG:s skolor är alltid roligt, avslutar Svante. Väl förberedda elever, fina hästar och en glad stämning!

Kort om Nina och Svante
Bor: Torstorps gård i Grimeton öster om Varberg
Familj: Barnen Linnea 13 och Linus 11, hunden Mollie, katter, kanin och hästar.
Gör:  Tränare på SRG i Varberg, utbildar hästar, utbildar elever över hela landet.
Utbildning: Svante är A-tränare, Nina C-tränare och Svensk Ridlärare III
Dold talang: Vi är båda vrålsnabba på att köra Gokart!

FLER NYHETER

Fina framgångar i finalerna för Ung SWB Cup
Fina framgångar i finalerna för Ung SWB Cup

En tävling full av hästkunskap under en hel dag.

Läs mer »

SRG Svedala – En skola som genomsyras av kvalitet, delaktighet och glädje
SRG Svedala – En skola som genomsyras av kvalitet, delaktighet och glädje

Det är en helt vanlig dag på Sveriges Ridgymnasium i Svedala.

Läs mer »

Svedala - SRG satsar och bygger ut
Svedala - SRG satsar och bygger ut

Vi satsar större på vår anläggning Bökebergs Gård & Arena och planerar att ta emot fler elever med p...

Läs mer »

Blivande lärare i skolbänken
Blivande lärare i skolbänken

2012 visade en doktorsavhandling vid Luleå tekniska universitet att kvinnor som jobbar i stall utvec...

Läs mer »