SRG söker hästar

SRG söker hästar att låna eller hyra för användning i skolverksamhet under läsåret 18-19.

Vi har kunskap om att det är stora problem med foderförsörjningen i år. Detta medför ekonomiska dilemman för flera hästägare runt om i landet. Därför undrar vi om det finns hästägare som önskar avlastning under en period framåt som vill samarbeta med vårt ridgymnasium?
Vi tar gärna emot ett par okomplicerade mindre ston och valacker, ca 160 cm i mankhöjd gärna med utbildningsnivå 1.10 hoppning och LA dressyr att låna eller hyra för användning i skolverksamheten. De ska vara trygga och ridbara i ridhus, vid uteritt samt snälla i all hantering, såsom klippa, sko och lasta.
Kontakta oss via info@ridgymnasium.nu och berätta kortfattat om er häst, skriv också var i landet ni bor med tanke på att vi har skolor på flera orter . Skicka gärna med en kort film där hästen hoppar ett par språng och visas i grundform i alla tre gångarter.

FLER NYHETER

NIU dressyr- intervju med Tova och Ebba
NIU dressyr- intervju med Tova och Ebba

Tova Pareto och Ebba de Ron går i SRG17, de studerar sitt andra år på NIU dressyr på skolan i Kungsb...

Läs mer »

Elins och Lukas utlands-APL hos Stal Rob Ehrens
Elins och Lukas utlands-APL hos Stal Rob Ehrens

Erasmus+: Elin och Lukas går andra året på SRG Flyinge och fick stipendium för att göra utlands-APL...

Läs mer »

Erasmus+ Evelina och Irma på Stal Heijligers
Erasmus+ Evelina och Irma på Stal Heijligers

Evelina & Irma i SRG17 Varberg fick stipendium för att göra utlands-APL i Holland.

Läs mer »