SRG söker hästar

SRG söker hästar att låna eller hyra för användning i skolverksamhet under läsåret 18-19.

Vi har kunskap om att det är stora problem med foderförsörjningen i år. Detta medför ekonomiska dilemman för flera hästägare runt om i landet. Därför undrar vi om det finns hästägare som önskar avlastning under en period framåt som vill samarbeta med vårt ridgymnasium?
Vi tar gärna emot ett par okomplicerade mindre ston och valacker, ca 160 cm i mankhöjd gärna med utbildningsnivå 1.10 hoppning och LA dressyr att låna eller hyra för användning i skolverksamheten. De ska vara trygga och ridbara i ridhus, vid uteritt samt snälla i all hantering, såsom klippa, sko och lasta.
Kontakta oss via info@ridgymnasium.nu och berätta kortfattat om er häst, skriv också var i landet ni bor med tanke på att vi har skolor på flera orter . Skicka gärna med en kort film där hästen hoppar ett par språng och visas i grundform i alla tre gångarter.

FLER NYHETER

Erasmus+ - Annas reseberättelse
Erasmus+ - Annas reseberättelse

Anna Siltala i SRG16 Sigtuna gjorde utlands-APL hos Dreeling SportHorses i Holland.

Läs mer »

Falska Rykten
Falska Rykten

VARBERG: Igår spreds ryktet på sociala medier, utifrån förra veckans svarta tidningsrubriker, om att...

Läs mer »

En studie i avvikande beteende
En studie i avvikande beteende

Lekfulla schimpanser, trötta älgar och hungriga tigrar.

Läs mer »

Blivande studenter med blandade känslor
Blivande studenter med blandade känslor

Nedräkningen är på sluttampen och studenten närmar sig med stormsteg.

Läs mer »