Studenter med fokus på räddningsarbete

Redo att rädda liv. Med studenten precis bakom hörnet planerar klasskompisarna Molly Berglund-Rosén och Alva Ruths karriärer inom räddningstjänsten. - Jag vill hjälpa människor och göra skillnad i världen, säger Alva.

Molly och Alva har gått tre år tillsammans på Sveriges Ridgymnasium i Varberg och tar studenten den 5 juni. Molly planerar att bli polis och Alva brandman. Två viktiga yrken som gör stor skillnad för många människor, och det är också det som lockar med yrkesvalen.

- Det vore härligt att kunna göra världen till en lite bättre plats, säger Molly.

 

Vill göra nytta

Molly har en tydlig plan inför framtiden.

- Jag ska jobba ett år, skaffa arbetsrutiner, bygga på CV:t och spara ihop pengar så jag inte behöver ta så stora studielån. Sedan blir det unghästutbildningen i Flyinge och därefter ska jag söka till polishögskolan i Uppsala eller Växjö.

Anledningarna till att hon vill bli polis är flera.

- Jag gillar kombinationen av att jobba båda praktiskt och teoretiskt. Det är inget ensidigt jobb utan det händer grejer hela tider. Det är bra för mig som lätt blir uttråkad.

Det finns dessutom ett stort plus i kanten.

- Som polis kan jag göra nytta på riktigt.

 

”Jag kommer att bli biff”

Planen ser lite annorlunda ut för Alva som först har en flytt inplanerad.

- Om en vecka flyttar jag tillbaka till Umeå och ska jobba några år samtidigt som jag tränar inför att bli brandman.

Utbildningen för att bli brandman är tvåårig och ställer höga krav på fysiken.

- För att komma in så måste man klara ett stort fystest och det är därför som jag ska träna parallellt som jag jobbar. Jag kommer att bli biff, skrattar Alva.

Anledningen till att hon vill bli brandman är, precis som för Molly, kombinationen av teori och praktik.

- Jag gillar inte att sitta still särskilt mycket utan blir snabbt uttråkat och i likhet med polisyrket så är rollen som brandman väldigt varierad. Ibland kommer man till en stor krock, en annan gång till en villabrand. Man vet aldrig vad man blir kallad till och det skapar äventyr i vardagen.

 

Mental träning från stallturer

Molly och Alva är inte ensamma om att vilja arbeta inom räddningstjänsten efter sin utbildning på Sveriges Ridgymnasium och anledningen kan vara utbildningens upplägg.

- Stallturerna tränar en mentalt. Där lär man sig att samarbeta, tänka säkerhet och att inte överskrida sin egen förmåga. Blir hästen rädd, så måste man fatta beslutet om man ska hålla kvar eller släppa. Det gör att man lär sig tänka och lösa problem snabbt. Man får inte heller fatta dumma beslut i ett pressat läge.

Alva instämmer.

- Det finns också en fysisk aspekt i stallet i och med att man arbetar hårt med kroppen och under en begränsande tidsram.

 

Blandade känslor inför studenten

Om bara några dagar är det dags för Molly och Alva att ta studenten, någonting som väcker blandade känslor.

- Jag är riktigt taggad på att starta igång mitt riktiga liv utanför skolan och satsa på min dröm. Det ska bli väldigt skönt att slippa skolbänken, säger Molly.

Alva är mer tudelad.

- Det är lite både ock. Det finns mycket osäkerhet inför framtiden och jag känner ångestblandad förtjusning. Det är väldigt skönt med någonting nytt samtidigt som det är en trygghet med ett fast schema. Jag kommer dessutom att sakna Varberg, mina kompisar och Cattis som är världens bästa skolhäst.

FLER NYHETER

ELEVBOENDE VID YDDINGESJÖN!
ELEVBOENDE VID YDDINGESJÖN!

Bökeberg: Till höstterminen -20 erbjuder vi möjlighet för elever att bo på Yddinge Strand som ligger...

Läs mer »

SRG Student 2020
SRG Student 2020

På grund av de rådande omständigheterna har SRG avvaktat så länge som möjligt att ta beslut angående...

Läs mer »

Öppet hus- live webinar för alla SRG skolor
Öppet hus- live webinar för alla SRG skolor

Här hittar du inspelade live webinar, från maj 2020, för SRG Flyinge, Lund, SRG Svedala, Bökeberg, S...

Läs mer »

Tävling! SRG Quiz
Tävling! SRG Quiz

Tävling främst för dig mellan 14 och 19 år.

Läs mer »